Vážení rodičia, zákonní zástupcovia, žiaci
dávame do pozornosti nové pokyny k prezenčnej výučbe od 22. 03. 2021.
Pokyny_k_prevadzke_skoly_od_22._03._2021(1).pdfVážení rodičia, zákonní zástupcovia, žiaci
dávame do pozornosti nové pokyny k prezenčnej výučbe od 22. 03. 2021.
Pokyny_k_prevadzke_skoly_od_22._03._2021(1).pdfStačí sa len obzrieť vôkol seba a krásy jari máte hneď vedľa seba.
Snežienky so sklonenou hlávkou, potešia každého s dobrou dušou.
Na rad prídu fialky, tulipány, narcisy a stromy, kríky, ktoré rozbalia svoje púčiky.
Slniečko zasvieti, teplé lúče zamieri, na našu Zem dopadnú, všetku pliagu zaženú. (Ivi)
Jar je jedno z ročných období v miernom teplotnom pásme. Astronomicky začína jarnou rovnodennosťou okolo 20. marca. Jar z meteorologického hľadiska začína omnoho skôr. Vždy je to k dátumu 1. marec. Je to preto, lebo v meteorológii sa rozdeľujú ročné obdobia na základe charakteristického ročného chodu klimatologických prvkov. V rímskej mytológii bola bohyňou jari pôvodne Venuša.
Prebúdzanie sa jari
Príroda sa nám už prebúdza zo zimného spánku. Tak, ako sa strieda deň a noc, striedajú sa aj ročné obdobia.
Možno mi dáte za pravdu, že jar je najkrajšia časť roka, kedy sa zem prebúdza zo zimného spánku. Všetko naokolo začína rozvoniavať novým životom. Spopod bielej snehovej pokrývky sa vynárajú hlávky našej prvej jarnej kvetinky, bielučkej snežienky, ktorú prifarbujú zelené lístočky. Narcisy, fialky a tulipány si ešte skromne ležia učupené v tráve, chrániac si svoje hlávky od jemných jarných mrazíkov a nedočkavo čakajúc na to, aby omámili svojou krásou a vôňou každého, kto sa k ním priblíži.
Všetko sa prebúdza. Spoza tmavých oblakov sa opäť usmieva ešte zaspaté slniečko a svojimi teplými lúčmi odomyká stromom puky. Jar je nádherná, je priateľka lesov, lúk, záhrad.
Jarná príroda má svoje čaro, prináša do života radosť a dobrú náladu. Aj v týchto ťažkých a smutných dňoch nám jar určite prináša aspoň kúsok radosti, dobrej nálady a radosť zo života. Jar nás ťahá žiť vonku, nie je to však vždy možné, máme obdobie, ktoré nám to naplno nedovolí, ale aspoň pár fotografií vám posielam s prianím, aby sme prvý jarný deň privítali v zdraví, dobrej nálade a s veľkou dávkou radosti zo života.
Zapísala: Mgr. Mária Šimková – koordinátor ENV
Ako vedľajší efekt karantény v tomto neľahkom období sa častokrát objavuje aj domáce násilie. Strach z COVID-19 robí s ľuďmi svoje a aj samotná karanténa dokáže poriadne poznačiť psychiku . Ak sa k tomu pridá ďalší „vedľajší efekt“ koronavírusu, ktorým je ekonomická nestabilita, môže nastať problém. Stresové obdobia v nás odhaľujú to najhoršie a preto nie je prekvapujúce, že od začiatku pandémie vo svete prudko stúpol počet prípadov domáceho násilia.
Čo robiť ak sa to týka aj teba?
Ak bojuješ s týmto neetickým a negatívnym javom vo vašej rodine alebo vieš o niekom, kto potrebuje pomoc, bezodkladne kontaktujte linku 0800 300 700 alebo 0800 212 212 alebo napíšte podnet na tyranie@genpro.gov.sk.
Zapísala: Ing. Henrieta Lenková – koordinátor drogovej prevencie
„Etika úcty k životu nerobí rozdiel medzi vyšším a nižším,
medzi cennejším a menejcennejším životom“.
A. Schweitzer
Práva dieťaťa boli vyhlásené už v roku 1959 OSN. V roku 1979 v medzinárodnom roku dieťaťa sa začalo pracovať na Dohovore o právach dieťaťa, ktorý je historickou dohodou štátov, preto má veľkú podporu. Slovenská republika sa k nemu pripojila v roku 1990. Obsahujú 10 morálnych princípov, ktoré potvrdzujú, že „ľudstvo je povinné dať dieťaťu to najlepšie, čo má“ a toto by sa malo dodržiavať. Aj v tejto nepriaznivej epidemiologickej situácii nesmieme zabudnúť na tých najzraniteľnejších, na deti a hlavne na žiakov našej školy.
Desať základných práv dieťaťa:
1. Právo na rovnosť bez rozdielu rasy, náboženstva, pôvodu, postavenia.
2. Právo na zdravý duševný a telesný vývoj.
3. Právo na meno a štátnu príslušnosť
4. Právo na výživu, bývanie a zdravotnícke služby.
5. Právo na zvláštnu opateru pri telesnom, duševnom alebo sociálnom postihnutí.
6. Právo na lásku, porozumenie, starostlivosť.
7. Právo na bezplatné vzdelávanie, hru a zotavenie.
8. Právo na prednostnú ochranu a pomoc
9. Právo na ochranu pred zanedbávaním, krutosťou a využívaním.
10. Právo na ochranu pred diskrimináciou a na výchovu v duchu znášanlivosti, mieru a bratstva.
Zapísala: Ing. Henrieta Lenková – koordinátor drogovej prevencie
Vážení rodičia, zákonní zástupcovia žiakov a žiaci,
Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky zverejnilo plán návratu žiakov do škôl.
Podľa tohto plánu žiaci I. a II. stupňa sa budú od 11. 01. 2021 vzdelávať dištančne.
Dištančná forma výučby bude prebiehať online formou cez stránku Edupage a ďalších internetových portálov.
Vianočné prázdniny sú od 21.12.2020 do 8.1.2020. Prajeme krásne Vianoce, veľa oddychu, radosti a pohody v kruhu najbližších. Na základe aktuálnych informácií sa stretneme znovu 11.1.2021.
Bocian, lastovička, trasochvost, to sú vtáčiky, s ktorými sa určite v zime nestretneme. Odlietajú totiž do Afriky alebo južnej Európy, aby si užili slniečko a aby im nebola u nás zima. No a čo so vtáčikmi, ako napr. sýkorky, ďatle, penice, ktoré zostávajú? Tak tým musia pomôcť ľudia. V zimnom období im pomáhame prežiť tak, že im ponúkame vhodnú potravu.
Žiaci I. stupňa našej školy sa spolu s pani učiteľkou Mgr. Máriou Šimkovou rozhodli, že vtáčikom pomôžu a vlastnoručne im pripravia kŕmidlá. Pri zhotovovaní kŕmidiel pani učiteľka vysvetlila žiakom, prečo je potrebné starať sa o vtáčiky v zimnom období, aké krmivá sú vhodné pre vtáčiky. Žiaci sa naučili aj to, že nesprávnym prikrmovaním by mohli vtáčikom ublížiť. Dozvedeli sa, že vtáčiky nikdy nesmieme prikrmovať omrvinkami z kvaseného pečiva, koláčov, chlebom, zemiakmi, slanými potravinami a skazenými odpadkami.
Zhotovené kŕmidlá si spoločne zavesili na školský plot a nasypali semiačka. Dohodli sa, že kŕmidlá budú kontrolovať a semiačka dopĺňať podľa potreby.
Zapísala: Mgr. Mária Šimková – koordinátorka ENV
Dňa 14. 12. 2020 okná našej školy sa sfarbili do farieb vianočných. Žiaci nultého až štvrtého ročníka ZŠ pripravili plagáty na tému December a vyzdobili okná školy peknými zimnými plagátmi. Plagáty zo zimnou tematikou zdobia okná a parapety našej školy a sú vizitkou nápaditosti pani učiteliek a šikovnosti našich žiakov. Tieto výtvory si môžu prezrieť všetci žiaci, učitelia školy v priestoroch ZŠ.
Zapísala: Mgr. Kovácsová Anastázia, Mgr. Horváthová Bianka
Vôňa medu, ihličia, dobrôt plný stôl,
atmosféra vianočná, liek na každý bôľ.
Je to čas vianočný, keď stromček sa ligoce,
zo srdca prajeme Vám prekrásne Vianoce.
Blížia sa Vianoce, čas otvárania ľudský sŕdc, najkrajšie a najradostnejšie sviatky v roku. Čas radosti, veselosti, lásky, pokoja… Čas, keď sa môžeme na chvíľu pristaviť, zamyslieť sa nad čarom a atmosférou vianočných sviatkov.
Neodmysliteľnou súčasťou Vianoc je typická vianočná výzdoba, ktorá dotvára čaro Vianoc. Adventné vence, vianočné aranžmá, vyzdobené okná, parapety, chodby, triedy, krášlia dolné budovy našej školy v tomto predvianočnom období. Pozývame vás na obhliadku našej tohtoročnej výzdoby zachytených na fotografiách.
Na záver vám prajem more lásky, šťastia hodiny, v kruhu svojej rodiny. Užite si spoločne krásne sviatky vianočné.
Zapísala: Mgr. Mária Šimková
Biela pani Zima,
príchod ohlásila.
Všetko, čo sa dalo,
snehom zahalila.
Stromy, lúky, domy,
biele šaty majú.
Isto z tejto krásy
i nám trochu dajú.
Po období čarokrásnej jesene k nám zavítala zima. So žiakmi sme si vyzdobili naše triedy i prostredie školy vianočnými a zimnými dekoráciami. Pripravovali sme sa na najkrajšie sviatky v roku – Vianoce a vnímali charakteristické črty tohto ročného obdobia.
Prajeme učiteľom i žiakom našej školy príjemné a pokojné prežitie Vianoc a prázdnin.
Zapísala: Mgr. Martina Sedláková
Dňa 04. decembra 2020, tak ako každý rok, k nám zavítal Mikuláš. Ani v tento nezvyčajný a náročný rok na nás nezabudol a poctil nás svojou návštevou. Prišiel v sprievode anjela a nezbedného sobíka.
Žiaci privítali Mikuláša a jeho spoločníkov, potešili ich básničkami aj pesničkami. Za milé privítanie mali pre deti pripravenú odmenu v podobe balíčkov, ktoré deti zvedavo a so žiariacimi očkami rozbaľovali.
Ako to vyzeralo na našej škole 04. decembra si môžete pozrieť v našom fotoalbume.
Zo srdca ďakujeme všetkým, ktorí sa pričinili o to, že tento deň bol pre nás všetkých naozaj krásny.
Zapísala: Mgr. Katarína Bernáthová - vedúca MZ
Červená stužka je medzinárodným symbolom solidarity s ľuďmi nakazenými HIV alebo postihnutými chorobou AIDS. Červená farba bola vybraná ako symbol krvi a života. Na Svetový deň boja proti HIV/AIDS, ktorým sa stal prvý december, si ľudia na celom svete pripínajú červenú stužku. Žiaci našej školy si taktiež tento deň pripli svoje stužky.
Fotografie z tejto akcie sú uverejnené na stránke školy.
Zapísala: Ing. Henrieta Lenková – koordinátor drogovej prevencie
Prvý decembrový deň je už od roku 1988 na celom svete venovaný boju proti AIDS. Jeho cieľom je upozorňovať ľudí na problém AIDS, zlepšiť ich vedomosti o tejto chorobe, jej šírení a najmä prevencii. Každý rok sa tento deň oslavuje pod novým heslom, ktoré poukazuje na rôzne aspekty problematiky AIDS vo svete. AIDS sa na svete objavilo v roku 1981, na Slovensku bol prvý prípad zaznamenaný v roku 1985. V súčasnosti je najviac HIV pozitívnych v Afrike, juhovýchodnej a východnej Ázii a v Latinskej Amerike. Symbolom svetového dňa proti AIDS je červená stužka.
Tento svetový deň si pripomenuli aj žiaci špeciálnych tried pripnutou červenou stužkou.
Zápisnicu vyhotovila: Ing. Lívia Tóthová - koordinátor prevencie drogových závislostí a iných sociálno-patologických javov
Beseda sa uskutočnila dňa 26. 11. 2020 v 8. A triede. Na besedu boli prizvaní aj príslušníci Policajného zboru Slovenskej republiky por. Ing. Gabriel Gál a npor. Pavol Czeranko z OO PZ Moldava nad Bodvou, ktorý zároveň zastáva aj funkciu rómskeho špecialistu. Vzhľadom na nepriaznivú epidemiologickú situáciu sa beseda konala v úzkom kruhu. Žiaci sa dozvedeli o nepriaznivých účinkoch legálnych aj nelegálnych drog, následkoch dlhodobého užívania, o nepríjemných životných situáciách, o trestnoprávnej zodpovednosti, ale aj o následnej nežiaducej a bolestivej smrti. Pri niektorých informáciách o omamných látkach ostali žiaci prekvapení, nakoľko sami netušili o ich účinkoch a následkoch. Príslušníci PZ im uviedli konkrétne príklady z praxe, ktoré zneli naozaj odstrašujúco. Žiaci si uvedomili negatíva tohto patologického javu a na záver vyslovili, že sa budú vyvarovať všetkým drogám a svoj voľný čas využijú na seba rozvoj a zdravý životný štýl.
Aj napriek negatívam tejto témy sa beseda niesla vo veľmi príjemnej atmosfére. Ďakujeme pánom policajtom za spoluprácu pri primárnej protidrogovej prevencii.
Fotografie z tejto akcie sú uverejnené na stránke školy.
Zapísala: Ing. Henrieta Lenková – koordinátor drogovej prevencie
Dňa 25. 11. 2020 sa na našej škole pod vedením pani učiteľky Ing. Lívie Tóthovej uskutočnila matematická súťaž „Najlepší počtár“. Vzhľadom na situáciu, ktorá je, že sa žiaci nemôžu združovať, súťaže sa zúčastnila každá trieda ŠT. Triedny učitelia rozdali všetkým svojim žiakom pripravené príklady. Z každej triedy bol vyhodnotení jeden žiak, ktorý získal najviac bodov. Žiaci boli odmenení peknými cenami.
Vyhodnotenie podľa tried:
5. B a 6. B – Richard Balog, Sebastián Lukáč
5 C a 8. C – Alex Polyák, Štefan Rybár
7. B – Jozef Rigo
8. B – Izabela Horváthová
9. B – Eva Horváthová
Zapísala: Ing. Lívia Tóthová
Powered by aSc EduPage