Environmentálny klub Strom života vyhlásil aj tento školský rok už 4. ročník súťaže Týždeň pre vodu. Podmienkou zaradenia do súťaže bolo zrealizovať aspoň tri súťažné aktivity pre zvolenú úroveň. Súťažné úlohy sme riešili posledný marcový týždeň. Prvá úroveň náročnosti bola určená pre 1. stupeň ZŠ a druhá úroveň náročnosti pre 2. stupeň ZŠ. Žiaci v 1. úrovni riešili nasledovné úlohy:
Vodná sopka – pokus bol zameraný na princíp geotermálnej vody. Dokázali sme v ňom, že horúca voda je ľahšia ako studená voda. Žiaci mohli vidieť čo sa dialo s horúcou vodou vo fľaši, ktorú sme zafarbili farbivom v akváriu so studenou vodou. Na tom istom princípe fungujú aj termálne pramene.
Vodná abeceda – úlohou žiakov bolo vymýšľať slová na všetky písmená abecedy, ktoré súvisia s témou voda.
Zvuky vody – žiaci na základe prehratých zvukových ukážok mali uhádnuť pri akých činnostiach respektíve v akých situáciách daný zvuk vzniká.
Žiaci v 2. úrovni náročnosti riešili úlohy:
Vodná dúha – list červenej kapusty povarený vo vode nám vytvoril fialový roztok. Vývar z červenej kapusty je charakteristický tým, že sa sfarbuje podľa toho, v akom prostredí sa nachádza. Fialový roztok sme prilievali do citrónovej šťavy, coca coly, džúsu, pitnej vody, mlieka, slanej vody a čpavkovej vody. Žiaci sledovali ako menia farbu vyniknuté roztoky.
Zachráň balón – úlohou žiakov bolo vymyslieť ako udržať nafúkaný balón v plameni sviečky po dobu sekúnd bez toho aby nepraskol. Balón sme naplnili vodou a tak sme ho držali v plameni viac ako 30 sekúnd.
Vodná mapa obce – úloha spočívala vo vytvorení mapy našej obce, v ktorej bolo treba prehľadne vyznačiť prvky z troch úloh.
Úloha 1 - odfotografovať najvýznamnejšie vodné zdroje v obci, charakterizovať ich.
Úloha 2 – nájsť historické obrázky o spolužití ľudí s vodou a vyznačiť na mape miesta ich vzniku.
Úloha 3 - odfotografovať ľuďmi vytvorené objekty súvisiace s vodou.
Všetky úlohy boli zaslané do kancelárie Stromu života 31. marca 2014 a na vyhodnotenie súťaže čakáme. V závere by som sa chcela poďakovať tým kolegom, ktorí pomáhali pri realizácii týchto úloh.
zapísala: Mgr. Katarína Bernáthová