„Násilie nikdy neprinesie trvalý mier.“
Martin Luther King Jr.
Medzinárodný deň bez násilia si pripomíname každoročne 4. apríla. Tento deň bol iniciovaný v roku 1996 v americkom štáte Texas ako reakcia na smutnú udalosť – v ten deň roku 1968 bol zavraždený Martin Luther King Jr., významný bojovník za občianske práva Afroameričanov v USA. Martin Luther King presadzoval zmenu spoločnosti nenásilným spôsobom – cez protesty, prejavy a apelovanie na spravodlivosť a ľudskosť. Stal sa symbolom nenásilia, odvahy a nádeje.
Čo je násilie?
Násilie je uplatňovanie sily voči druhému človeku, aby sme ho ovládli, zastrašili alebo mu ublížili. Bohužiaľ, v živote sa s násilím stretávame často – a to nielen fyzickým, ale aj psychickým či sexuálnym.
Formy násilia:
- Domáce násilie – ubližovanie v rámci rodiny (fyzické bitky, vyhrážky, izolovanie, nátlak).
- Šikana – v škole, online, medzi rovesníkmi.
- Týranie a zneužívanie – vážne porušovanie práv dieťaťa či dospelého.
Prečo si pripomíname tento deň?
Tento deň je venovaný prevencii a odstraňovaniu násilia – nie len v jednotlivých prípadoch, ale v celej spoločnosti.
Po krátkej besede, ktorá sa uskutočnila 11.04.2025, by si každý žiak z 8.A triedy mal uvedomiť niekoľko dôležitých vecí:
🔹 Násilie nemá miesto v škole ani v živote.
Či už ide o fyzické ubližovanie, nadávky, výsmech alebo ignorovanie – všetko sú to formy násilia. Je dôležité ich vedieť rozoznať a postaviť sa proti nim.
🔹 Mlčať neznamená pomáhať.
Ak vidíme, že niekto trpí, máme zodpovednosť zakročiť – alebo aspoň povedať niekomu, kto môže pomôcť. Pomoc nie je žalovanie – je to odvaha byť spravodlivý.
🔹 Nenásilie nie je slabosť – je to sila.
Byť slušný, pokojný a správať sa s rešpektom je niekedy ťažšie než kričať alebo sa biť. Ale práve tak sa buduje bezpečné a férové prostredie.
🔹 Každý má právo cítiť sa v bezpečí.
V škole, doma, aj medzi kamarátmi má každý z nás právo na pokoj a rešpekt. Nikto nemá právo ubližovať inému.
Medzinárodný deň bez násilia nám pripomína, že zmena začína od každého z nás – v našom správaní, v našich slovách a vo vzťahoch s inými ľuďmi.
Mgr. Tímea Parlag Župčánová
Koordinátorka primárnej prevencie drogových závislostí a ďalších sociálno-patologických javov