Za Svetový deň vody je označovaný 22. marec. Je dôležité poukázať ako je voda prepojená so všetkými oblasťami života berúc do úvahy to, akú budúcnosť si chceme vytvoriť.
Ľudia potrebujú vodu. Voda je v centre trvalo udržateľného rozvoja. Vodné zdroje a rozsah služieb, ktoré poskytujú, podporujú znižovanie chudoby, hospodársky rast a udržateľnosť životného prostredia. Voda v súvislosti s potravinami a energetickou bezpečnosťou, zdravím ľudí a životným prostredím prispieva k zlepšeniu sociálnej pohody a k všeobecnému rastu spoločnosti. Voda ovplyvňuje živobytie miliardám ľudí. Tohtoročný Svetový deň vody sa dotýka viacerých oblastí a to zdravia, prírody, urbanizácie, priemyslu, energetiky, potravín a rovnosti.
Voda má zásadný vplyv na ľudské zdravie. Bez potravy človek vydrží niekoľko týždňov, ale bez vody iba pár dní. Pravidelné umývanie rúk je napríklad jeden z najlepších spôsobov ako odstrániť baktérie a predchádzať tak prenosným ochoreniam. Človek každý deň potrebuje prístup k vode na pitie, varenie a osobnú hygienu. Napriek obrovskému pokroku zaznamenanému za posledných 10 rokov, na svete stále nemá prístup k zabezpečeným vodným zdrojom pitnej vody 748 miliónov ľudí a 2,5 miliardy ľudí nemá verejnú kanalizáciu.
Tento rok sme v ŠT zrealizovali besedu na tému: Svetový deň vody, ktorý pripadá na 22. marec, nám pripomína význam vody pre život na našej planéte. Každý rok mu dominuje iná aktuálna téma.
V roku 2024 to bola Voda za mier, ktorá upozorňovala na to, že komunity žijúce v oblastiach zasiahnutých vojnou a konfliktmi trpia nedostatkom životodarnej tekutiny.
Tento rok zasvätila Organizácia Spojených národov (OSN) Svetový deň vody téme Zachráňme ľadovce (Save our glaciers), ktorá nie je o nič menej aktuálna. Možno sa nám zdá, že sa nás táto téma netýka, veď ľadovce sú ďaleko, no v prírode všetko so všetkým súvisí.
Ľadovce majú kľúčovú úlohu v globálnom vodnom cykle a sú aj citlivým indikátorom klimatických zmien. Sladká voda, tvoriaca len približne 2,5 percenta celkového objemu vody na Zemi, existuje zhruba z dvoch tretín práve vo forme ľadovcov.
Aj z tohto dôvodu vyhlásilo OSN rok 2025 za Medzinárodný rok ochrany ľadovcov a 21. marec za Svetový deň ľadovcov. Cieľom je zvýšiť povedomie o kritických súvislostiach medzi kryosférou, zmenou klímy, kolobehom vody, hospodárstvom, životným prostredím a spoločnosťou. Žiaci v SŤ nakreslili výkresy, na ktorých boli zvieratá ktoré žijú v tých oblastiach, kde sú ľadovce a roztápanie ľadovcov ohrozuje život týchto zvierat.