• Domáce násilie

          • Dňa 13. 02. 2023 v 7. B sa uskutočnila beseda s prezentáciou na tému „Domáce násilie. Nie je to ojedinelý jav v domácom prostredí. Násilie, neostáva bez následkov. Ani fyzické, ani psychické týranie. Obeťou býva i dieťa. Ak sa odohráva doma a bez nahlásenia úradom, dieťa na to, čo sa mu stalo v detstve nezabudne. Navždy zostane poznačené. Kruté zaobchádzanie a zneužívanie si odnáša do svojho života. Zväčša vychováva svoje deti pre neho známym spôsobom. Násilie páchané na deťoch je možné pozorovať denne a všade.

            Ing. Lívia Tóthová - koordinátor prevencie drogových závislostí 

          • Búdka pre vtáčiky

          • Ako vyrobiť krmivo či krmítko pre vtáky? Poradíme, čo dať jesť vtáčikom v  zime! | TopByvanie.sk

            Podľa ornitológov sa v prírode nachádza menej hniezdiacich dutín a následkom toho je menej vtáčích druhov. Každá na novo inštalovaná vtáčia búdka, alebo krmítko je tak veľmi vítanou pomocou pre vtákov. Búdka na hniezdenie sa líši od klasického krmítka a slúži nielen na prikrmovanie vtáctva, ale chráni pred nepriazňou počasia a pred dravcami. Žiaci zo špeciálnych tried ešte v januári a februári vyrobili vtáčie búdky z obalov z džúsov a rozvešali búdky pre vtáčiky v priestoroch školy, kde im nasypali krmivo. Žiaci touto aktivitou prispeli k ochrane vtáctva a prežitia v nepreznivom počasí.

            Mgr. Magda Pelechová, PhD. - koordinátor environmentálnej výchovy

          • „Pátrame po tom, ako funguje ľudské telo“

          • Veľké puzzle ľudské telo HAPE - Detské puzzle | RajHraciek.sk

            ​​​​​​

            V mesiaci február, pani učiteľky Mgr. Mária Šimková so žiakmi 4. B a 7. A triedy a Mgr. Jana Zubrická so žiakmi 4. A „Pátrali po tom, ako funguje ľudské telo.“

            Žiaci sa zahrali na pátračov, výskumníkov a výtvarníkov. Skladali puzzle s motívom ľudského tela,  ukladali jednotlivé časti ľudského tela (kostru a vnútorné orgány) na správne miesto, vytvárali si vlastné projekty ľudského tela, modelovali vnútorné orgány z plastelíny, overili si svoje vedomosti prostredníctvom „Kvízu o ľudskom tele“ a vytvorili si vlastné modely „pľúc.“

            Žiakom sa takéto pátranie veľmi páčilo, keďže sa mohli zabávať, respektíve pátrať, skúmať, vytvárať si vlastné projekty, modely, zasúťažiť si a na druhej strane sa aj učili netradičnou formou.

            Mgr. Jana Zubrická – koordinátor VMR

          • Milionár po slovensky

          • Dňa 9.2.2023 sa na našej škole pre žiakov 8.ročníka uskutočnilo netradičné opakovanie tematického celku z predmetu slovenský jazyk a literatúra. Žiaci si zábavnou formou kvízu a vedomostnou hrou "Milionár" upevnili poznatky z prebratého učiva. Motiváciou im bola zaslúžená jednotka pre víťaza. Víťazom gratulujeme a tešíme sa zo žiackeho záujmu.

            PhDr. Rudolf Rusňák - učiteľ slovenského jazyka

          • Deň sv. Valentína

          • Prípravy na Deň Sv. Valentína vrcholia. Ináč tomu nie je ani medzi našimi žiakmi. Všetci sa s veľkou ochotou pustili do príprav. Chcú potešiť svoje školské aj tajné lásky, svoje mamky, staré mamy, ale aj spolužiačky. S veľkou radosťou a kreativitou tvoria vlastnoručne zhotovené darčeky pre pani riaditeľku aj pedagógov našej školy. V triede panuje úžasná atmosféra plná lásky a vďaky, lebo chceme potešiť tých, na ktorých nám najviac záleží. 

            PaedDr. Alena Paľová

          • Kino

          • ​​​​​​​​​​​​

            Návšteva kina je mimoriadnym zážitkom nielen pre dospelých, ale hlavne pre deti. Po dvojročnej pauze sme sa konečne s našimi žiakmi do kina vybrali tiež. Pre mnohých z nich to bola prvá návšteva kina v živote, ba dokonca prvá návšteva aj samotných Košíc. Celé kino bolo vyhradené len pre nich a tak si rozprávku: „Kocúr v čižmách“ mohli užiť bez obmedzení. Deťom sa rozprávka páčila, odchádzali plný nadšenia z veľkého plátna. Po rozprávke sa žiaci osviežili zmrzlinou, prešli sme sa po Optime a s novými a krásnymi zážitkami sme sa vrátili späť do školy.

            Mgr. Kristína Kubinyiová

          • “Spoločne za lepší a bezpečnejší internet”

          • bezpečnosť_internet

            Vedeli ste, že 7. február je Medzinárodný deň bezpečnejšieho internetu? Budovanie povedomia k  bezpečiu predstavuje cielenú prácu s rôznymi používateľmi, ktorí sa líšia vedomosťami, zručnosťami aj schopnosťami porozumieť moderným technológiám. Pre všetkých však platí nespochybniteľná trojica: Aktualizujte, zálohujte a nedôverujte. Tento rok sme sa celá škola zapojili do Programu pre bezpečnejší internet, ktorý zastrešuje Národné koordinačné stredisko pre riešenie problematiky násilia na deťoch. S deťmi treba hovoriť o nástrahách online sveta. Spojili sme sa a kreatívne pani učiteľky aktívne pomáhali žiakom s prípravami plagátov, nácvikom básničiek a rôznymi aktivitami o čom svedčia aj výsledky žiackych prác. Vytvorili žiakom aktivitu, ktorou ich poučili o bezpečnom používaní internetu v každodennom živote.

            Viac informácií sa dozviete na stránke: https://bezpecnyinter.net/safer-internet-day/

            Naše práce si môžete pozrieť vo fotoalbume.

            Ing. Henrieta Lenková - koordinátor informatizácie

          • 30 rokov Slovensko

          • 30. výročie vzniku SRPrvý január na Slovensku nie je len prvým dňom nového roka 2023, ale v tento deň slávime výročie vzniku samostatnej Slovenskej republiky. Po rozdelení Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky (ČSFR) na dva samostatné štáty - Českú republiku (ČR) a Slovenskú republiku (SR) – vznikla 1. januára 1993 samostatná SR.

            Pri tejto príležitosti 30. výročia vzniku Slovenskej republiky sa na hodinách dejepisu a občianskej náuky v 7., 8., a 9. ročníku uskutočnila interaktívna hodina. Žiaci sa dozvedeli o tom ako vznikla samostatná Slovenská republika, čo tomu predchádzalo a akým vývojom prešla za 30 rokov jej existencie. Každý občan totiž by mal poznať dejiny štátu, v ktorom sa narodil, vzdeláva sa a žije. Takouto formou si žiaci osvojili vedomosti o svojej vlasti a takáto forma vyučovania sa im veľmi páčila.

            Mgr. Emil Takács

          • Konferencia školských digitálnych koordinátorov

          •  

            ​​​​​​

            Dňa 6. februára 2023 sa v Univerzitnej knižnici Technickej univerzity v Košiciach konala konferencia s názvom "Zariadenia pre moderné vzdelávanie", ktorej sa zúčastnila aj naša školská digitálna koordinátorka Ing. Henrieta Lenková. Program konferencie bol naozaj pestrý, kde sme sa dozvedeli o najnovšom portfóliu zariadení pre školy (notebooky, počítače, konvertibilné zariadenia, Teams Rooms Systémy). Použitie zariadení boli doplnené o zaujímavé scenáre ich využitia s pomocou Windows a Microsoft 365. Partneri konferencie mali praktickú ukážku najmodernejších tabletov, notebookov, interaktívnych tabúľ a pripojovacích systémov.  Účasť na takýchto stretnutiach vie priniesť nielen užitočné informácie a všeobecný prehľad k danej téme, ale aj nové priateľstvá a výmenu skúseností z praxe.

          • Buďme objavení!

          • Bábkové divadlo je vynikajúci didaktický prostriedok na zdokonalenie slovnej zásoby. Hra s bábkami alebo maňuškami u žiakov rozvíja predstavivosť, kreativitu a fantáziu. Od roku 2003 sa každoročne oslavuje „Svetový deň bábkového divadla“, ktorý má každý rok rovnaké motto: Buďme objavení!.  Aj žiaci 5. A triedy si zahrali divadelnú rozprávku, ktorú už poznali z čítanky a vymysleli si a zahrali nový vlastný príbeh. Tak sa žiaci na chvíľu ocitli v krajine rozprávky. Bábkové divadlo im poskytlo skúsenosť s herectvom. Zistili dôležitosť správneho jazykového prejavu, intonácie a zmeny farby hlasu. Očarilo ich čo všetko môžu s divadlom prežiť.

            PhDr. Rudolf Rusňák

          • Kyberšikanovanie

          •  

            Kyberšikana: Aké môže mať následky a kde hľadať pomoc? – Nitriansky hlásnik

            Najlepšou a najúčinnejšou ochranou pred nežiaducimi javmi v živote je prevencia. Je veľmi dôležité hovoriť so žiakmi o problémoch dnešných dní.  V mesiaci január sa na našej škole pre všetkých  žiakov II. stupňa uskutočnila beseda na tému „Kyberšikanovanie“.  

            Cieľom bolo informovať žiakov o bezpečnom využívaní internetu a nebezpečenstvách sociálnych sietí. Boli im ozrejmené hlavné znaky, ako reagovať, keď sa stanú terčom kyberšikany alebo ak sú jej svedkami. Najdôležitejšou časťou besedy bolo upozornenie ako sa jej vyhnúť, vyvarovať sa chúlostivým situáciám a nevystavovali tým zbytočnému riziku. Žiakov táto téma veľmi zaujímala a boli im ukázané aj reálne príbehy zo života obetí kyberšikany. Zopakovali sme si aj pravidlá netikety a zásady bezpečného správania sa na internete.

            Ing. Henrieta Lenková - koordinátor informatizácie

          • Aktualizačné vzdelávanie našich učiteľov

          • V dňoch 27.01. a 31.01.2023 sa uskutočnilo aktualizačné vzdelávanie pedagogických zamestnancov našej školy. Témou vzdelávania bolo "Spracovanie tabelovaných údajov v MS Excel". Hlavným cieľom bolo prehĺbiť digitálne zručnosti v oblasti práce s tabelovanými údajmi v prostredí aplikácie MS Excel na užívateľskej úrovni a vedieť ich efektvne aplikovať vo vyučovacom procese. Školenie viedla školská digitálna koordinátorka Ing. Henrieta Lenková. Po krátkej prezentácii si učitelia zasadli za počítače a mali za úlohu spracovať jednoduché zadanie.

            K výkonu činnosti pedagogického zamestnanca je neodmysliteľnou súčasťou celoživotné vzdelávanie. Školenie sa nieslo vo výbornej atmosfére a tešíme sa na ďalšie vzdelávanie v oblasti počítačovej a informačnej gramotnosti.  

            Ing. Henrieta Lenková - školský digitálny koordinátor

          • Dospievanie

          • „Dospievanie je čas, keď sa človek čuduje,

            ako takí nemožní rodičia mohli mať také skvelé dieťa.

                                                                                           Mark Twain

            ​​​

             

            U žiakov po prechode na nižšie sekundárne vzdelávanie nastáva nová etapa v ich živote, ale nielen vo vzdelávacom procese. Žiaci v tomto období prechádzajú rôznymi fyzickými, emocionálnymi a sociálnymi zmenami. O týchto témach sme sa dňa 23. 01. so žiačkami 5. B triedy a 24. 01. so žiačkami 5. A triedy rozprávali počas besedy, ktorá niesla názov „Dospievanie.“

            Žiačky si z besedy odniesli odborné poznatky o fyzických, emocionálnych a sociálnych zmenách, ktoré sme sa žiačkam snažili podať veľmi citlivo.                                         

            Mgr. Jana Zubrická – koordinátor VMR

          • Ja a moja budúcnosť

          • V mesiaci január sa uskutočnila beseda so žiakmi 7. A triedy ZŠ a 7. B,  7. C  ŠT na tému „Ja a moja budúcnosť“. Besedu viedla Mgr. Gabriela Jozsová – výchovná poradkyňa. Žiakom vysvetlila rozdiel medzi povolaním a zamestnaním, na ktoré uviedla rôzne príklady. Oboznámila ich s pojmom kvalifikácia, ktorá je potrebná na vykonávanie určitého povolania. Pri výbere povolania nás ovplyvňuje škola, učitelia, rodina, priatelia, rozhlas a televízia. Na záver besedy výchovná poradkyňa upriamila pozornosť na to, že hlavnou úlohou výchovného poradcu je pomôcť žiakom a rodičom správne sa rozhodnúť pri výbere budúceho povolania. Žiakom sa beseda páčila, aktívne sa zapájali do diskusie. Pani učiteľka ich na konci pochválila.

            Mgr. Gabriela Jozsová

          • Geografický kvíz

          • Dňa 25. 01. 2023 sa v 6. A triede uskutočnil 2. ročník súťaže s názvom „Geografický kvíz“. Súťaž bola realizovaná formou vzdelávacích zábavných aktivít a prebiehala ako skupinová práca. Pozostávala zo štyroch úloh, v ktorých si žiaci overili svoje vedomosti nadobudnuté z tematického celku Afrika. Cieľom aktivity bolo zopakovať si prebraté učivo a zároveň ukázať, že aj geografia môže byť zábavná. Súťaž sa žiakom páčila, pracovali veľmi disciplinovane a všetci sa aktívne zapojili. Žiaci za správne odpovede získavali body, ktoré sa na konci sčítali a určili sa víťazi – Bartolomej Horváth, Virgínia Horváthová, Margita Lukáčová a Kristián Horváth. Víťazi boli nakoniec odmenení vecnými cenami.

            Mgr. Emil Takács

          • Matematická súťaž

          • Dňa 25. 01. 2023 v stredu v obedných hodinách sa uskutočnila matematická súťaž pre prvý stupeň. Žiaci boli veľmi šikovní, boli rozdelení do troch kategórií. A to nasledovne I. kategória prváci, II. kategória druháci a tretiaci a III. Kategória štvrtáci. Sláva víťazom a česť porazeným.

             

            I. Kategória –  1. miesto - Viktória Vološinová 1. B

                                     2. miesto – Leon Csemer – 1. B

                                     3. miesto – Liliana Horváthová – 1. C

            II. Kategória –  1. miesto – Dorka Horváthová – 3. A

                                      2. miesto – Tomas Horváth – 2. B

                                      3. miesto – Marian Horváth  - 2. A

            III. Kategória –1. miesto –Viktória Horváthová – 4. B

                                     2. miesto – Jánoš Polyákk – 4. A

                                     3. miesto – Radoslav Vološin – 4. A

            Obrázok(2213105): Matematika. | Autor: Alexbannykh

            Mgr. Anastázia Kovácsová

          • NeoPixel rozsvietil učebňu informatiky

          • ​​​​​​​neopixel​​​​​​​​​​​​​​

            ​​​​LED pásiky sa skladajú z jednotlivých vyskladaných diód. Sú spoľahlivým a úsporným riešením, navyše pôsobia elegantne. Neopixel nie je nič iné ako registrovaná ochranná známka spoločnosti Adafruit Industries. V poslednej dobe sú často využívaným nástrojom na osvetlenie kuchynských liniek, skríň, kúpelní, spálne a pod. Existujú farebné varianty, no aj modely, ktoré majú možnosť meniť farbu.

            Žiaci na hodinách krúžku "Hravá informatika" si rozšírili vedomosti a zručnosti s LED pásikom. Sami si naprogramovali micro:bit v prostredí MakeCode a nastavili svetelné animácie​​​​​​. Pomocou krokosvorkových káblov napojili pásik s micro:bitom a rozžiarili celú učebňu.

            Ing. Henrieta Lenková - vedúca krúžku

          • Deň komplimentov

          • Pin on Knihy

             

            Niektorí vedeli, pre mnohých to bola novinka. Že o čom je reč? O tom, že aj komplimenty majú svoj deň v kalendári. Tento deň oslavujeme 24. januára. Deň komplimentov vznikol v roku 1998 na základe iniciatívy Američaniek Kathy Chamberlin z Hopkintonu v štáte New Hampshire a Debby Hoffman z Concordu v New Hampshire.

            Naši žiaci si o tomto dni povedali základné informácie a dozvedeli sa, čo to ten kompliment vlastne je. Snažili sa splniť základnú myšlienku, ktorou je v tento deň obdarovať komplimentom najmenej piatich ľudí a tým vyzdvihnúť to, čo na danej osobe obdivujeme. Žiaci II.stupňa v priebehu minulého týždňa spísali rôzne komplimenty, ktoré sa následne prilepili na plagát, ktorý vytvorili žiaci 1.B triedy. Okrem toho, žiaci I. aj II. stupňa sa navzájom obdarovali komplimentami.

            Čo dodať na záver? Možno konštatovanie, že komplimenty sa netreba báť rozdávať i prijímať. Lebo niekedy ani len netušíme ako tieto slová, vyslovené úprimne, urobia niekomu deň krajším.

             

             

            Mgr. Tímea Parlag Župčánová - koordinátor PDP 

          • Deklarácia práv dieťaťa

          • Dňa 19.01.2023 sa na našej škole uskutočnila beseda na tému „Deklarácia práv dieťaťa“, ktorej sa zúčastnili vybraní žiaci II.stupňa. Besedu viedla koordinátorka, ktorá žiakom priblížila danú tému. Žiaci sa dozvedeli, že Deklarácia práv dieťaťa, ktorú prijala OSN roku 1959, obsahuje 10 morálnych princípov potvrdzujúcich, že “ľudstvo je povinné dať dieťaťu to najlepšie čo má”. Roku 1979 v medzinárodnom roku dieťaťa sa začali práce na Dohovore o právach dieťaťa , ktorý predstavuje historickú dohodu štátov a preto má širokú podporu. Roku 1990 pristúpila k nemu aj Slovenská republika. Žiaci sa okrem spomínaných právach, dozvedeli aj o tom, aké sú ich základné povinnosti, ktoré by mali dodržiavať. Žiakom sa beseda páčila, mali možnosť zamyslieť sa aj nad  životom detí z chudobnejších krajín, na základe ktorého zistili, že predsa sa im nežije až tak zle na Slovensku.

            Mgr. Tímea Parlag Župčánová - koordinátorka PDP                      

                             

          • Darčeky z odpadu

          • V mesiaci december a január sme v ŠT zrealizovali aktivitu – tvorbu darčekov z odpadu.
            Vianoce sú obdobím, kedy si ľudia dávajú darčeky. Darček nemusí byť drahý, ale jeho zmyslom je, aby potešil. Naši žiaci v ŠT vyrábali darčeky z odpadového materiálu : plasty, krabičky, plastové fľaše, rolky toaletného papiera. Použili plastové fľaše a iné odpadové materiály a z nich vyrábali zvieratká a pokladničky, ktoré si navzájom darovali. Aktivita sa deťom veľmi páčila.

            Mgr. Magda Pelechová, PhD. - koordinátor environmentálnej výchovy    

  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje